"Z Rosji z miłością"! Zapraszamy!

plakat 11 maja

"Serenada księżycowa" - zapraszamy na koncert!

00h01

"Co nam w duszy ... zagrało"!

20180609 182937 9.06.2018 r. odbyło się niezwykłe spotkanie, biblioteczne korytarze i pokoje zamieniły się, w prackie kajuty i zakamarki. Wkładając wiele pracy i serca bibliotekarze przygotowali dla czytelników piracką Noc Bibliotek. Nie zabrakło tam także CKiJR, przygotowaliśmy dla zebranych pod gmachem biblioteki, koncert pt.: „Co nam w duszy gra..." Grało po polsku, po rosyjsku, a nawet po angielsku... 20180609 182019 Zaprezentował się dla Państwa zespół Babiniec w składzie: Katarzyna Klimczak, Alicja Mieliwodzka, Joanna Płatwa, Justyna Wietrak, Małgorzata Wyskogrocka. Zespół powstał w 2006 r., Panie połączyła pasja do gotowania i śpiewu. Babińcem opiekuje się Pani Zorza Sędzicka. Repertuar zespołu jest bardzo bogaty i różnorodny, o czym mogli przekonać się uczestnicy spotkania. W koncercie wziął udział także Grzegorz Chwieduk, poeta, autor wierszy, fraszek, limeryków, muzyk. 20180609 191420 Wspaniały artysta i bardzo sympatyczny człowiek, który wprowadził charakterystyczny poetycki klimat Okudżawy i Wysockiego. Zebrani słuchacze mogli także zapoznać się z twórczością zespołu Komat, Laureata VIII Wojewódzkiego Konkursu Piosenki Rosyjskiej. Komat składa się z trójki przyjaciół, których połączyła miłość do muzyki oraz chęć samorealizacji. W obecnym składzie (Martyna Furman, Arleta Barczyk, Szymon Szyca) współpracują piaty rok. Dziękujemy wspaniałym, utalentowanym artystom za wkład pracy, jaki włożyli w przygotowanie się do koncertu, oraz za to, że zawsze można na nich liczyć!

Zapraszamy na koncert "Co nam w duszy gra..."!

koncert208 druk

Festiwal "Czasy Wysockiego i Okudżawy"

W dniach 28-29 października miał miejsce festiwal „Czasy Wysockiego i Okudżawy”. Został on zorganizowany wspólnie przez Centrum Kultury i Języka Rosyjskiego oraz PEN-Centrum w Kaliningradzie. W ramach festiwalu w sobotę 28 października miało miejsce spotkanie z rosyjskimi pisarzami Wiaczesławem Karpienką oraz Aleksiejem Simonowem. Opowiedzieli oni o swojej twórczości, a także o inspiracjach w twórczości Włodzimierza Wysockiego i Bułata Okudżawy. W spotkaniu wzięli także udział artyści którzy wystąpili dzień później na koncercie, który był punktem kulminacyjnym całego wydarzenia. Koncert odbył się w niedzielę 29 października na dużej scenie Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku. Publiczność do ostatniego miejsca wypełniła niemal 400 osobową widownię. Na scenie zaprezentowali się znamienici rosyjscy artyści- Natalia Kiryłowa, Denis Zorin, Jewgienij Czułkow, trio z Kaliningradu- Galina Siergiejewa , Władimir Skrypnik i Walerij Szestakow. Koncert poprowadził główny inicjator festiwalu- Josif Fiszman. Tłumaczem a zarazem akompaniatorem na pianinie był Maciej Klociński. Festiwal był także formą obchodów 7 rocznicy otwarcia Centrum Kultury i Języka Rosyjskiego w Słupsku.

Polsko-Rosyjski Pokaz Muzyczno-Taneczny

 DSC1883 27.10.2017 r. pracownicy CKiJR wzięli udział w „Polsko-Rosyjskim Pokazie Muzyczno-Tanecznym". Pokaz był zakończeniem realizacji przez Przedszkole Miejskie nr 10 „Świat Fantazji" w Słupsku, projektu „Polsko-Rosyjski Przedszkolny Klub Tańca", dofinansowanego ze środków Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia z siedziba w Warszawie, w ramach VI Otwartego Konkursu. Nasze Centrum przez cały okres trwania projektu współpracowało z PM nr 10 i wspierało realizację zadań projektowych. Celem projektu było zwiększenie wiedzy dzieci przedszkolnych, na temat kultury i tradycji rosyjskiej oraz polskiej, na przykładzie pieśni i tańców ludowych. Dwie grupy wychowanków PM nr 10 wzięły udział w cyklu warsztatów muzyczno-tanecznych. Odbyły się prelekcje dla dzieci, wspólnie także przeprowadziliśmy „Międzyprzedszkolny Konkurs Wiedzy o Rosji". Na zakończenie projektu dzieci wraz z opiekunami przygotowały przepiękny pokaz polskich i rosyjskich tańców i pieśni ludowych. Nagrodzone zostały także dzieci uczestniczące w konkursie dla przedszkolaków.

Zapraszamy na koncert!

plakatDruk-page-001

"Parki Narodowe Rosji"- część 3

DSC07122

Zapraszamy wszystkich Państwa bardzo serdecznie na trzecią część foto wystawy- "Parki Narodowe Rosji". Wystawa organizowana jest z okazji ogłoszonego w Rosji roku ekologii. Podczas jej trwania będzie można obejrzeć zdjęcia krajobrazów, fauny i flory- ze wszystkich 49 rosyjskich parków narodowych.

Wystawę można zwiedzać codziennie w godzinach pracy CKiJR w  siedzibie przy  ul. Sienkiewicza 19. Trzeciąa część będzie wystawiona od dnia 4 października do 3 listopada.

Wstęp na wystawę jest wolny.

Festiwal studencki w Bugarii

W dniach 11-16 września 2017, jak co roku, grupa studentów ze Słupska, udała się na Europejski Festiwal Rusycystów- "Друзья прекрасен наш союз!” Miejscem spotkania młodzieży z całej Europy był ponownie leżący nad brzegiem Morzą Czarnego ośrodek Kamcziji w Bułgarii, nieopodal Warny. Głównym organizatorem Festiwalu jest rosyjska Fundacja „Russkij Mir”, zaś organizatorem wyjazdu Centrum Kultury i Języka Rosyjskiego w Słupsku. Pierwszego dnia Festiwalu tj. 11 września miała miejsc oficjalna prezentacja drużyn na dużej scenie. Zespoły pokazały narodowe stroje, przysmaki i napoje. Przedstawiły także swoje miasta, szkoły i uczelnie. Całkowite koszty pobytu uczestników były pokrywane przez fundację „Russkij Mir”

Galeria

 • akademia.JPG
 • bn.JPG
 • DSC05887.JPG
 • DSC05940.JPG
 • DSC05946.JPG
 • DSC06067.JPG
 • filia1.JPG
 • kazachowie.JPG
 • kombatanci.JPG
 • kombatanci1.JPG
 • lermontowk3.JPG
 • podsumowaniewoland.JPG
 • quiz.JPG
 • soczi2.jpg
 • sp4kreml2.JPG
 • UTW1.JPG
 • UTW2.JPG
 • _DSC1999.JPG
 • _DSC2184_Medium.JPG
 • _DSC2374_Medium.JPG
 

Archiwum artykułów

Partnerzy

Slupsk             

 

100

 

 
 oktan    rosyjski w krakowie   teatr wladca lalek           
 
 

CKiJR w Polsce