Dzień Zwycięstwa!

9 maja w Dzień Zwycięstwa delegacja od naszego Centrum odwiedziła kilka pomników Żołnierzy Armii Czerwonej, tym samym oddając hold poległym podczas walk, wyzwalając Pomorze w II Wojnie Światowej. Były to pomniki w Słupsku, Smołdzinie i Lęborku.

Wręczenie medali w CKiJR!

Wczoraj, tj. 3 marca w naszym Centrum odbyła się uroczystość, podczas której wręczono medale weteranom wojennym z okazji 75 lat Zwycięstwa w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej.

Medale wręczył Konsul Generalny Rosji w Gdańsku Victor Kolesnikov

Swoją obecnością zaszczyciła nas również Pani Prezydent Krystyna Danilecka-Wojewódzka, Zastępca Pani Prezydent Pan Marek Goliński oraz Pani Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marii Dąbrowskiej w Słupsku, Pani Danuta Rakowska.

 

 

"Z Rosji z miłością"! Zapraszamy!

plakat 11 maja

"Serenada księżycowa" - zapraszamy na koncert!

00h01

"Co nam w duszy ... zagrało"!

20180609 182937 9.06.2018 r. odbyło się niezwykłe spotkanie, biblioteczne korytarze i pokoje zamieniły się, w prackie kajuty i zakamarki. Wkładając wiele pracy i serca bibliotekarze przygotowali dla czytelników piracką Noc Bibliotek. Nie zabrakło tam także CKiJR, przygotowaliśmy dla zebranych pod gmachem biblioteki, koncert pt.: „Co nam w duszy gra..." Grało po polsku, po rosyjsku, a nawet po angielsku... 20180609 182019 Zaprezentował się dla Państwa zespół Babiniec w składzie: Katarzyna Klimczak, Alicja Mieliwodzka, Joanna Płatwa, Justyna Wietrak, Małgorzata Wyskogrocka. Zespół powstał w 2006 r., Panie połączyła pasja do gotowania i śpiewu. Babińcem opiekuje się Pani Zorza Sędzicka. Repertuar zespołu jest bardzo bogaty i różnorodny, o czym mogli przekonać się uczestnicy spotkania. W koncercie wziął udział także Grzegorz Chwieduk, poeta, autor wierszy, fraszek, limeryków, muzyk. 20180609 191420 Wspaniały artysta i bardzo sympatyczny człowiek, który wprowadził charakterystyczny poetycki klimat Okudżawy i Wysockiego. Zebrani słuchacze mogli także zapoznać się z twórczością zespołu Komat, Laureata VIII Wojewódzkiego Konkursu Piosenki Rosyjskiej. Komat składa się z trójki przyjaciół, których połączyła miłość do muzyki oraz chęć samorealizacji. W obecnym składzie (Martyna Furman, Arleta Barczyk, Szymon Szyca) współpracują piaty rok. Dziękujemy wspaniałym, utalentowanym artystom za wkład pracy, jaki włożyli w przygotowanie się do koncertu, oraz za to, że zawsze można na nich liczyć!

Zapraszamy na koncert "Co nam w duszy gra..."!

koncert208 druk

Festiwal "Czasy Wysockiego i Okudżawy"

W dniach 28-29 października miał miejsce festiwal „Czasy Wysockiego i Okudżawy”. Został on zorganizowany wspólnie przez Centrum Kultury i Języka Rosyjskiego oraz PEN-Centrum w Kaliningradzie. W ramach festiwalu w sobotę 28 października miało miejsce spotkanie z rosyjskimi pisarzami Wiaczesławem Karpienką oraz Aleksiejem Simonowem. Opowiedzieli oni o swojej twórczości, a także o inspiracjach w twórczości Włodzimierza Wysockiego i Bułata Okudżawy. W spotkaniu wzięli także udział artyści którzy wystąpili dzień później na koncercie, który był punktem kulminacyjnym całego wydarzenia. Koncert odbył się w niedzielę 29 października na dużej scenie Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku. Publiczność do ostatniego miejsca wypełniła niemal 400 osobową widownię. Na scenie zaprezentowali się znamienici rosyjscy artyści- Natalia Kiryłowa, Denis Zorin, Jewgienij Czułkow, trio z Kaliningradu- Galina Siergiejewa , Władimir Skrypnik i Walerij Szestakow. Koncert poprowadził główny inicjator festiwalu- Josif Fiszman. Tłumaczem a zarazem akompaniatorem na pianinie był Maciej Klociński. Festiwal był także formą obchodów 7 rocznicy otwarcia Centrum Kultury i Języka Rosyjskiego w Słupsku.

Polsko-Rosyjski Pokaz Muzyczno-Taneczny

 DSC1883 27.10.2017 r. pracownicy CKiJR wzięli udział w „Polsko-Rosyjskim Pokazie Muzyczno-Tanecznym". Pokaz był zakończeniem realizacji przez Przedszkole Miejskie nr 10 „Świat Fantazji" w Słupsku, projektu „Polsko-Rosyjski Przedszkolny Klub Tańca", dofinansowanego ze środków Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia z siedziba w Warszawie, w ramach VI Otwartego Konkursu. Nasze Centrum przez cały okres trwania projektu współpracowało z PM nr 10 i wspierało realizację zadań projektowych. Celem projektu było zwiększenie wiedzy dzieci przedszkolnych, na temat kultury i tradycji rosyjskiej oraz polskiej, na przykładzie pieśni i tańców ludowych. Dwie grupy wychowanków PM nr 10 wzięły udział w cyklu warsztatów muzyczno-tanecznych. Odbyły się prelekcje dla dzieci, wspólnie także przeprowadziliśmy „Międzyprzedszkolny Konkurs Wiedzy o Rosji". Na zakończenie projektu dzieci wraz z opiekunami przygotowały przepiękny pokaz polskich i rosyjskich tańców i pieśni ludowych. Nagrodzone zostały także dzieci uczestniczące w konkursie dla przedszkolaków.

Zapraszamy na koncert!

plakatDruk-page-001

Galeria

 • akademia.JPG
 • bn.JPG
 • DSC05887.JPG
 • DSC05940.JPG
 • DSC05946.JPG
 • DSC06067.JPG
 • filia1.JPG
 • kazachowie.JPG
 • kombatanci.JPG
 • kombatanci1.JPG
 • lermontowk3.JPG
 • podsumowaniewoland.JPG
 • quiz.JPG
 • soczi2.jpg
 • sp4kreml2.JPG
 • UTW1.JPG
 • UTW2.JPG
 • _DSC1999.JPG
 • _DSC2184_Medium.JPG
 • _DSC2374_Medium.JPG
 

Archiwum artykułów

Partnerzy

Slupsk         

 

100

 

 
 oktan    rosyjski w krakowie   teatr wladca lalek  LOGO COLOR PL         
 
 

CKiJR w Polsce