Klub "Okno" - wrzesień

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA IM. MARII DĄBROWSKIEJ -

CENTRUM KULTURY I JĘZYKA ROSYJSKIEGO W SŁUPSKU

"WALKA Z CIENIEM" CZ.1 (БОЙ С ТЕНЬЮ Ч. 1)

*************************

"WALKA Z CIENIEM" CZ.2 (БОЙ С ТЕНЬЮ Ч. 2)

„DWADZIEŚCIA DNI BEZ WOJNY”
( ДВАДЦАТЬ ДНЕЙ БЕЗ ВОЙНЫ)
*****************************
„DWORZEC BIAŁORUSKI”(БЕЛОРУССКИЙ ВОКЗАЛ)

„Walka z cieniem" (Бой с тенью)

Artem Kołczyn od dziecka marzył o sławie. Dlatego został zawodowym bokserem. Jego talent i upór doprowadziły go do walki o mistrzostwo świata. Został okrzyknięty Wielką Nadzieją Białych. Jego pięści były twarde jak stal, w ringu nie miał sobie równych. Jednak nadszedł czas, by zrozumiał, że świat sportu i wielkich pieniędzy rządzi się bardziej skomplikowanymi prawami. Nie zawsze wygrywa najlepszy. Artem nie chcąc współpracować z mafią, traci szansę na tytuł mistrza, a może stracić jeszcze więcej&; Jednak poddawanie się bez walki nie leży w jego naturze.

FILM  Z POLSKIM LEKTOREM!

Rok produkcji: 2005

Gatunek: dramat, akcja

Reżyseria: Aleksei Sidorov

Obsada: Denis Nikiforov, Yelena Panova, Aleksandr Kuznetsov, Dmitriy Shevchenko, John Amos

„Dwadzieścia dni bez wojny”

(Двадцать дней без войны)

Historia oparta na doświadczeniach samego Konstantina Simonowa, który był autorem scenariusza. Jest to opowieść o korespondencie wojennym, który dostaje dwudziestodniową przepustkę na wyjazd do Taszkientu, aby odwiedzić rodzinę poległego na wojnie kompana oraz wziąć udział w zdjęciach do filmu na podstawie własnych opowiadań. W tym krótkim czasie udaje mu się także przeżyć miłość… Czyli po prostu udaje mu się przeżyć tytułowe dwadzieścia dni bez wojny.

FILM  Z POLSKIM LEKTOREM!

Rok produkcji: 1976

Gatunek: melodramat, wojenny

Reżyseria: Aleksey German

Obsada: Jurij Nikulin, Mikhail Kononov, Angelina Stepanova, Yekaterina Vasilyeva, Nikolay Grinko

„Dworzec Białoruski” (Белорусский вокзал)

Po 25 latach na pogrzebie przyjaciela spotykają się dawni towarzysze broni. Dowódca kompanii saperów jest obecnie dyrektorem dużej fabryki, dowódca zwiadu pracuje jako ślusarz, radiotelegrafista jest księgowym a dawny miner dziennikarzem. Mimo tak smutnej okazji wszyscy cieszą się ze spotkania, choć już wkrótce okazuje się, że ich drogi życiowe rozeszły się tak bardzo, że z trudem znajdują wspólny język. Każdy żyje swoimi problemami i kłopotami, heroiczna przeszłość wydaje się bezpowrotnie zamkniętym rozdziałem. Jednak pozornie. Awaria przebitego kabla i wspólny wysiłek naprawienia go przywraca dawną więź i poczucie solidarności. Kiedy młody pomocnik ślusarza ulega zatruciu gazem przyjaciele znowu wykazują się pomysłowością i umiejętnością zespołowego działania. Tyle jednak, że wojna dawno już się skończyła a ich niekonwencjonalne metody niesienia pomocy prowadzą wszystkich do więziennej celi. Szczęśliwie wszystko się wyjaśnia i dawni towarzysze broni mogą wyjść na wolność. Spotkanie z sanitariuszką batalionu, wieczór spędzony w jej domu i przywoływane wspomnienia jeszcze bardziej wzmacniają odrodzone więzi pomiędzy bohaterami. Sen przynosi im obrazy powitania żołnierzy na Dworcu Białoruskim, kiedy szczęśliwi z nowymi nadziejami wracali do domów.

FILM  Z POLSKIM NAPISAMI!

Rok produkcji: 1971

Gatunek: dramat

Reżyseria: Andrey Smirnov

Obsada: Anatolij Papanow, Jewgienij Leonow, Margarita Teriechowa, Vladimir Grammatikov, Viktor Proskurin

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA IM. MARII DĄBROWSKIEJ -

CENTRUM KULTURY I JĘZYKA ROSYJSKIEGO W SŁUPSKU

„CUDZE LISTY”  (ЧУЖИЕ ПИСЬМА)

*******************

„BALLADA O BOMBOWCU” CZ. 1

(БАЛЛАДА О БОМБЕРЕ Ч. 1)

„BALLADA O BOMBOWCU” CZ. 2

(БАЛЛАДА О БОМБЕРЕ Ч. 2)

*******************

„TRZECIA CÓRKA” (ДОЧКИ-МАТЕРИ)

POKAZY FILMOWE SĄ REALIZOWANE WE WSPÓŁPRACY I DZIĘKI UPRZEJMOŚCI KLUBU FILMOWEGO "HORYZONT" DZIAŁAJĄCEGO PRZY ROSYJSKIM CENTRUM NAUKI I KULTURY  W GDAŃSKU

„Cudze listy”( Чужие письма)

Zina  ma 16 lat. Mieszka w Kałudze, małym rosyjskim miasteczku. Jest bardzo pewna siebie, potrafi osiągnąć to, czego pragnie, uważa, że zawsze ma rację i świetnie radzi sobie w manipulowaniu swoimi rówieśnikami. Choć jej wygląd na to nie wskazuje, wydaje się, że swym zachowaniem stara się ona krzywdzić wszystkich wokół siebie. Jej nauczycielka, Vera Ivanowna), kobieta delikatna i szlachetna, chce pomóc dziewczynie i zmienić jej trudny charakter. Zaprasza ją do swojego mieszkania. Po pewnym czasie Zina zaczyna coraz bardziej ingerować w prywatne sprawy nauczycielki. Czyta jej listy od narzeczonego, przepisuje nawet ich fragmenty i wykorzystuje je, by zaimponować koleżankom z klasy. Vera dowiaduje się o tym..

FILM  Z POLSKIM LEKTOREM

Rok produkcji: 1976

Gatunek: dramat

Reżyseria: Ilya Averbakh

Obsada: Irina Kupchenko , Oleg Jankowski, Svetlana Smirnova, Ivan Bortnik

„Ballada o bombowcu”( Баллада о бомбере)

Podczas drugiej wojny światowej na terytorium okupowanym przez Niemców rozbija się radziecki samolot. Załodze udaje się uratować... Teraz muszą wypełnić rozkazy, wrócić do swoich i przeżyć.

FILM  Z POLSKIMI NAPISAMI

Rok produkcji: 2011

Gatunek: wojenny

Reżyseria: Vitaliy Vorobyov

Obsada: Nikita Efremov, Ekaterina Astakhova, Aleksandr Davydov, Nina Usatova, Dirk Martens, Oleg Primogenov

„Trzecia córka” (Дочки-матери)

Olga Wasiliew jest wychowanką domu dziecka. Dziewczyna zawsze marzyła o tym by  poznać swoich rodziców. Kiedy osiąga już pełnoletność postanawia ich odszukać. Dowiaduje się, że jej matka, przez trudną sytuację materialną, zrzekła się praw rodzicielskich. Olga wyrusza do Moskwy by tam móc poznać matkę i ofiarować jej swoją pomoc.

FILM  Z POLSKIM LEKTOREM

Rok produkcji: 1974

Gatunek: dramat obyczajowy

Reżyseria:  Siergiej Gierasimow