Zapraszamy na spektakl!

Przypominamy, że pokaz spektaklu odbędzie się w ramach działalności Klubu Miłośników Kina Rosyjskiego, w zwiazku z tym nie odbedzie się spotkanie Klubu zaplanowane na 6.12.

Zapraszamy do Centrum Kultury i Języka Rosyjskiego - 4 grudnia godz. 16.30

Zapraszamy do Centrum Kultury i Języka Rosyjskiego - 4 grudnia godz. 16.30

Spektakl „Turgieniew. Dzisiaj!”

Na rok 2018 przypada dwusetna rocznica urodzin Iwana Turgieniewa –klasyka literatury rosyjskiej, arystokraty ducha, człowieka o głębokich przekonaniach, który zapisał się w pamięci czytelników jako stwórca wiecznych, nieskalanych i ludzkich obrazów. Pomimo upływu dwustu lat Turgieniew wciąż występuje w roli kluczowej postaci na literackim nieboskłonie Europy i świata.

Bohaterem, stworzonej przez Gleba Czerepanowa (znanego rosyjskiego reżysera teatralnego), sztuki „Turgieniew dzisiaj!” jest sam Iwan Siergiejewicz. W spektaklu obserwujemy jak, wychowywany w głuszy pod nadzorem surowej matki, mały chłopiec przeistacza się w wielkiego pisarza – przedstawiciela literatury rosyjskiej w Europie. Widz zostaje wtajemniczony w proces narodzin utworu literackiego, odkrywa źródła pisarskiego natchnienia, jest ponadto świadkiem jak otaczający Turgieniewa przyjaciele i znajomi, za przyczyną utalentowanego pióra autora, zyskują nowy i samowystarczalny byt stając się uczestnikami odwiecznych konfliktów na kartach wielu powieści i opowiadań pisarza.

Najważniejsze pytanie, na które koniecznie trzeba znaleźć odpowiedź, brzmi: kim jest dzisiaj Iwan Turgieniew?

Iwan Turgieniew to jeden z najważniejszych dziewiętnastowiecznych pisarzy rosyjskich. Stworzony przez niego system artystyczny zmienił poetykę powieści zarówno w Rosji jak i zagranicą. Jego utwory były i zachwalane i ostro krytykowane. Turgieniew natomiast przez całe życie poszukiwał przy użyciu figur literackich drogi, która mogłaby zaprowadzić Rosję do dobrobytu i rozkwitu.

Spektakl przeznaczony dla widzów powyżej 12 roku życia.

Pomysłodawca – Elmira Szczerbakowa

Reżyser – Gleb Czerepanow

Scenografia – Aleksiej Łobanow

Światło — Narek Tumanian