O Maslenicy z przedszkolem

DSC07738 27 marca 2018 r. do CKiJR po raz kolejny przybyły dzieci z przedszkola „Zielona Dolina”. Tematem spotkania była Maslenica- rosyjskie święto ludowego kalendarza. Jest ono związane z Wielkanocą czy prawosławnym świętem Paschy. Zawsze obchodzone jest 8 tygodni wcześniej. Z prelekcji oraz prezentacji multimedialnej dzieci dowiedziały się m.in. jakie tradycyjne zabawy towarzyszą Maslenicy, jakie potrawy są spożywane w tym czasie i jakie inne obrzędy, zwyczaje i wierzenia ludowe są praktykowane. Po zakończeniu części teoretycznej przedszkolaki obejrzały krótki fragment filmu „Cyrulik Syberyjski”, gdzie bardzo dobrze ukazana została Maslenica w XIX. Następnie dla porównania został wyświetlony filmik ukazujący jak współcześnie wygląda świętowanie w Rosji. Zostały także krótko opisane pozostałe rosyjskie święta ludowego kalendarza.